Pierwsza podróż kamperem od A do Z. Jak zaplanować trasę?

Podróż kamperem to marzenie wielu osób! Ze względu na liczne korzyści wynikające z ogromnej swobody podróżowania i niskich kosztów, zainteresowanie cały czas rośnie. Otwarta droga, swoboda jazdy i możliwość odkrywania nowych miejsc przemawiają zarówno do cyfrowych nomadów, rodzin z dziećmi, czy ludzi aktywnych. Wiele z tych osób przed swoją pierwszą podróżą zastanawia się jednak: jak się za to zabrać? Ile to kosztuje? Czy potrzebuje specjalnych kwalifikacji albo przygotowania, aby móc wypożyczyć campera? I wreszcie: jak zaplanować pierwszą trasę kamperem? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze pytania nurtujące początkujących podróżników.

Ile kosztuje podróż kamperem?

Na to pytanie odpowiedź brzmi: to zależy. Choć powszechnie wynajem kampera w Polsce kojarzy się z czymś kosztownym, to wszystkim możemy udowodnić, że tak nie jest! Należy jednak być świadomym, że o ile koszty związane z wynajęciem kampera są jasne i transparentne (podróż odbywa się bez dodatkowych kosztów związanych z limitem kilometrów), o tyle koszt całkowity wyprawy będzie w pełni zależny od nas i naszego planu. Możemy na przykład całe wakacje spędzić na kempingu i stołować się w restauracjach, lub całe dwa tygodnie podróżować i spać „na dziko”, ale jeść przygotowane przez nas posiłki – w tych dwóch przypadkach po podsumowania koszta będą się zapewne różniły. Ostatecznie okaże się, że wyprawa kamperem może wynieść bardzo niewiele bądź też naprawdę sporo!

Najlepiej, jeśli sami z góry ustalimy budżet, który jest możliwy do zrealizowania przez nas i pod to ustalimy plan naszej wycieczki (jeśli potrzebuje naszej pomocy, w Janicamp jesteśmy zawsze do dyspozycji). Oczywiście, jeśli budżet jest niewielki, istnieją wskazówki które można wykorzystać aby obniżyć koszty podróży – jednym z nich jest najem posezonowy, kiedy na południu Europy ceny są dużo niższe, a np. morze tak samo ciepłe. 

Jeśli zastanawiasz się, jak wypada wyjazd kamperem w porównaniu z “klasycznymi” wakacjami, np. z biura podróży, poniżej podajemy kilka głównych różnic wpływających na niższą cenę podróży kamperem.

 • koszt wynajęcia kamera, zarówno dla 1 osoby jak dla 6 jest taki sam – szczególnie zyskują na tym rodziny z dziećmi
 • posiłki możemy przygotować w kamperze, co pozwala wygenerować spore oszczędności
 • jesteśmy samowystarczalni (nie musimy mieszkać na kempingu dodatkowo za niego płacąc) 

Jak wybrać auto?

Przy wyborze konkretnego modelu liczy się  przede wszystkim liczba uczestników, ilość miejsca wewnątrz, wymiary zewnętrzne, łatwość prowadzenia i manewrowania. Choć zdarzają się też przypadki, że kryterium wyboru stanowi kolor tapicerki w przestrzeni mieszkalnej! Jedną, główną zasadą jest upewnić się, czy auto jest wyposażone w wszystko co będzie nam potrzebne.

W Janicamp pomożemy Ci dobrać odpowiedni model pojazdu dla Ciebie. W naszej flocie posiadamy pojazdy typu Alkowa mieszczące 6 osób i 5-cio osobowe kampery pół integralne. Samochody dostępne są zarówno z manualną jak i z automatyczną skrzynią biegów

Co przygotować przed wyjazdem?

Planując nasz wyjazd musimy pamiętać o kilku istotnych kwestiach:

 • zalecamy wykupienie dodatkowego ubezpieczenia podróżnego
 • koniecznie sprawdź przepisy w kraju, do którego się wybierasz
 • dobrze jest przed wyjazdem zapoznać się z informacjami odnośnie dopuszczalnych prędkości, zasad pierwszeństwa, a także utartych zwyczajów panujących w danym kraju.
 • nie zapomnij prawa jazdy (nasze kampery to pojazdy o DMC 3.5 tony, więc możemy je prowadzić z prawem jazdy na kategorię B)
 • koniecznie zabierz ze sobą dobry humor!

Jak zaplanować trasę?

Jednym z największych plusów, ale i wyzwań podróży kamperem jest to, że plan podróży zależy tylko i wyłącznie od nas. Gdy wsiądziemy już do kampera szybko poczujemy wolność i możliwość zmiany planów w dowolnym momencie. Oczywiście jednak nie każdy z nas będzie chciał podróżować w taki sposób, zwłaszcza, jeśli ogranicza nas ilość czasu lub warunki pogodowe. Wielkim komfortem będzie jednak fakt, że możemy wyruszyć z gotowym planem, ale w razie potrzeby, w trakcie podróży modyfikować go. Oczywiście nie musimy siedzieć w jednym miejscu i jeśli mamy ochotę, możemy każdy dzień spędzać w innym miejscu.

Z pewnością planując pierwszą trasę powinniśmy wziąć pod uwagę czynniki takie jak: czas dojazdu, jego koszty, prognozy pogody i przewidywana temperatura w miejscu, do którego się udajemy, a w zależności od tego dobieramy potrzebne wyposażenie czy miejsca noclegowe. Planując trasę powinniśmy też brać pod uwagę nasze możliwości – zwłaszcza, jeśli wybieramy się w podróż kamperem pierwszy raz. W Janicamp zawsze pytamy naszych klientów, jaką zakładają destynację i staramy się doradzić jak się do takiej trasy przygotować (i czy to w ogóle jest dobry pomysł!). Jeśli nasi klienci mają problem w ustaleniem trasy, bardzo często pomagamy im ustalić trasę od podstaw, tak by pomóc im uniknąć stresowych sytuacji i sprawić, aby wyjazd był czystą przyjemnością, a nie katorgą!

Jak w praktyce wygląda podróż?

Tak więc, zaplanowaliśmy już budżet na naszą  podróż, wybraliśmy auto, załatwiliśmy niezbędne formalności i mamy wstępny plan wycieczki. Co dalej? O czym pomyśleć tuż przed podróżą i jak wygląda prawdziwe życie na trasie? Czytaj dalej!

 • Jak się spakować?

Jednym z podstawowych błędów wielu początkujących podróżników, jest zabieranie ze sobą zbyt wielu rzeczy. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ na wyposażeniu samochodu w cenie najmu dostajemy kompletnie wyposażoną kuchnię, specjalną chemię i papier toaletowy, stolik, krzesła, kliny poziomujące, wąż do wody, konewkę, kable przyłączeniowe do prądu, podłogę pod markizę, a nawet ekspres do kawy. Każdy nasz samochód posiada również solar, telewizor, markizę, klimatyzację do jazdy i zabudowy, a także bagażnik na 4 rowery oraz przetwornice prądu.

Tak naprawdę więc jedyne, co musimy zabrać ze sobą to pościel, ręczniki oraz ubrania. 

 • Co z jedzeniem?

Tu również szkół jest kilka… Jedni biorą bardzo duże zapasy ze sobą, a inni kupują wszystko po drodze. Jeszcze inni stołują się w restauracjach i barach.

Wybór będzie zależał od nas i oczywiście naszego budżetu. Jeśli jednak podróżujemy z dziećmi, to z pewnością warto zabrać z Polski produkty, które nasze dzieci lubią – pozwoli to uniknąć stresowych sytuacji. 

Jeśli planujemy robić zakupy na trasie, poza Polską, to warto przejrzeć z wyprzedzeniem ceny w popularnych marketach typu Lidl, Netto, czy Aldi. Czasem okazuje się, że wiele produktów kupimy za granicą tej samej cenie lub nawet taniej niż w naszym kraju.

 • Co z toaletą i skąd czerpać wodę podróżując kamperem?

Mamy toaletę z wysuwaną na zewnątrz kasetą, której opróżniania uczymy się podczas szkolenia. Jest to proces bardzo prosty i szybki.

Wodę do kampera możemy zatankować na campingu, camper parku, stacji benzynowej, z ujęcia przy np. plaży itd. Jest to ogólnie dostępne. 

Bardzo pomocne są też aplikacje np. park4night.com lub grupabiwakowa.pl, gdzie oprócz miejscówek oznaczone są również ujęcia wody.

 • Czy podczas podróży możliwe jest korzystanie z toalety i prysznica?

Jak najbardziej! Musimy mieć jednak świadomość, że pojemność kasety WC, ilość wody czystej i brudnej jest ograniczona i musimy to robić z głową.

 • Na co uważać podczas podróży?

  – Dokumenty i pieniądze najlepiej trzymać przy sobie.
  – Przy mocowaniu rowerów musimy pamiętać, żeby sprawdzić, czy każdy rower zapięty jest paskami za obie obręcze i czy laga odpowiednio trzyma ramę.
  – Co do nart, wozimy je zasadniczo w bagażniku garażowym, pamiętając żeby nie „latały luzem”.

Podsumowując, wiele rzeczy w trakcie podróży i przed nią będzie zależało tylko i wyłącznie. Jest to z pewnością wielki plus podróży kamperem i oznacza, że tam naprawdę plan wycieczki, budżet, czy miejsca noclegu możemy dostosować w 100% do siebie. W Janicamp z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania początkujących podróżników i pomożemy dopiąć szczegóły wyjazdu, zaplanować budżet czy trasę. Zapraszamy do kontaktu! Zadzwoń pod nr. +48 502 350 980, lub napisz na adres mailowy info@janicamp.com.

Janicamp